Čistenie zrkadiel dá občas zabrať

Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie každý si však vie poradiť s jeho šmuhami. Ako dokonalo vyčistiť zrkadlo, aby boli spokojní aj najväčší perfekcionisti?

Život bez zrkadiel si snáď už ani nevieme predstaviť, veď naše kroky po zobudení najčastejšie smerujú do kúpeľne, kde sa nevyhneme jeho (ne)milosrdnému odrazu. O čo ťažšie to mali naši predkovia, ktorí namiesto dnešného plaveného skla s vrstvou hliníka museli používať leštený bronz alebo obsidián. Prvé sklenené ploché zrkadlá sa objavili v stredoveku v Benátkach a patrili vtedy k najdokonalejším na svete. Benátski majstri na ich zadnú vrstvu natierali špeciálnu zmes ortuti a cínu a tento recept bol prísne tajný (a kvôli ortuti aj nebezpečný).

Zrkadlá však boli stále dostupné len najbohatšej vrstve. Tí ostatní si museli vystačiť s odrazmi v obyčajných leštených nádobách. Masovo dostupné sa stali až o niekoľko storočí neskôr, vďaka chemikovi Justusovi von Liebigovi. Ten v 19. storočí prišiel na spôsob, ako pokryť zadnú stranu skla striebrom za pomoci dusičnanu strieborného a iných chemikálií. S dokonalou odrazovou vrstvou prišla aj nová výzva – udržať zrkadlo dokonalo čisté.

Ako čistiť zrkadlo?

Ak chceme zo zrkadla odstrániť šmuhy, vyčistíme ho mäkkou handričkou, ktorú predtým namočíme do čistej vlažnej vody a dobre vyžmýkame. Potom plochu vyutierame suchou mäkkou handrou.

Čo však robiť, ak tento postup nezaberá a zrkadlová plocha nám stále nepripadá dokonalo čistá? Vtedy prichádzajú k slovu babské rady:

  • Zrkadlo ľahko vyleštíme novinovým papierom.
  • Na leštenie zrkadla sa osvedčila aj pena na holenie, ktorú necháme chvíľu pôsobiť.
  • Mastné škvrny odstráni roztok vody a octu alebo vody a citrónovej šťavy.
  • Domáci čistič do rozprašovača si vyrobíme z 1 litra vody, 100 ml octu, 50 ml liehu a pár kvapiek tekutého mydla.
  • Lesk zrkadlu vráti olivový olej alebo rozkrojený zemiak.
  • Rozjasňujúci efekt má aj vylúhovaný silný čaj zmiešaný so slanou vodou.

Prípravky určené na čistenie okien môžeme použiť aj na čistenie zrkadla, siahnuť však treba po menej agresívnych čistiacich prostriedkoch, pretože plocha zrkadla je citlivejšia ako sklo. Nešetrné čistenie sa prejaví poškodením vrchnej vrstvy striebra v podobe čiernych fľakov. V miestnostiach s vyššou vlhkosťou, ako je hlavne kúpeľňa, zrkadlo poutierame po každom kúpeli alebo použití sprchy.

Náš tip: Namiesto suchej bavlnenej handričky na leštenie zrkadla môžete použiť papierové kuchynské utierky alebo kozmetické utierky. Nezanechajú chĺpky a zrkadlo sa bude opäť lesknúť.

See more articles in this category utierky zrkadlá čistenie domácnosť upratovanie
Ďalšie články

Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom...

Zistiť viac

Ako upratovať efektívne a zbaviť sa baktérií v domácnosti?

Harmonická domácnosť môže mať pre rôznych ľudí rôzne definície. Určite...

Zistiť viac

Ako naučiť deti poriadku?

Udržať poriadok v domácnosti s malými deťmi je jednou z...

Zistiť viac

Infografika: Skladanie obrúskov na slávnostný stôl

Príležitostí na oslavu je počas roka vždy dosť. Slávime narodeniny,...

Zistiť viac