Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom prospieva našej imunite aj duši. Spolužitie s chlpatým alebo opereným „lekárom“ si však vyžaduje aj zvýšené udržiavanie poriadku – neupratujete totiž len po ľuďoch, ale aj po zvieratách v domácnosti. Pri mnohých nepríjemnostiach, ktoré majú na svedomí domáci miláčikovia, oceníte existenciu geniálneho vynálezu, kuchynských utierok.

Na kotúč s papierovými utierkami, ktorý je vždy poruke, sa zvyká veľmi rýchlo. Kuchynské utierky však nájdu svoje uplatnenie aj mimo kuchyňu. A to najmä pri upratovaní. Koniec koncov, z prieskumov vyplýva, že svoje využitie v kuchyni pri kontakte s potravinami nájde len necelá tretina z nich. Zvyšok sa používa pri čistení a utieraní v iných častiach domácnosti. S pomocou papierových utierok viete vyriešiť aj rôzne nepríjemnosti, ktoré majú na svedomí domáci miláčikovia – pokiaľ, samozrejme, aj kuchynské utierky nepadli vášmu miláčikovi vhod ako hračka 🙂

Vedeli ste, že…
Papierové utierky sa vraj zrodili náhodou na začiatku minulého storočia, a to nedopatrením, zo zle zrezaných roliek toaletného papiera. Ich veľkovýroba začala neskôr, začiatkom 30. rokov 20. storočia v Amerike. V Európe zaznamenali boom oveľa neskôr, až v druhej polovici 90. rokov.

Vitaj, šteniatko

Ak ste si domov priniesli šteniatko, kuchynské utierky budú vašim veľkým pomocníkom hlavne počas prvých týždňov, na utieranie mláčok, kým ho naučíte vykonávať malú potrebu vonku. Každý psičkár sa minimálne raz za život stretol s nepríjemnosťou, akou je zvracanie psíka. Vyvolať ho môžu okrem ochorení tráviaceho traktu pitie studenej vody, ťažké či studené jedlo, zmena stravy alebo stres. Aj v tomto prípade je najjednoduchšie a najhygienickejšie použiť na upratovanie papierové utierky či papierové obrúsky. Navlhčená utierka sa dá použiť tiež na zbieranie psích chlpov z podlahy, keď nemáte poruke vysávač.

Foto: Stage-7-photography, Unsplash

Všestranné kuchynské utierky

Máte doma morča, zajaca alebo vtáčiky v klietke? Okrem pravidelnej výmeny podstielky musíte z času na čas umyť aj klietku. Použite na to kefku a horúcu vodu, prípadne vysokotlakový čistič. Plastovú vaničku, ktorá je súčasťou klietky, najpohodlnejšie umyjete vo vani a do sucha vyutierate papierovými kuchynskými utierkami. Na čistenie misiek sa najviac osvedčila voda so saponátom. Nechajte ich odkvapkať, alebo ich rovno osušte utierkou, aby ste do nich mohli hneď nasypať krmivo.

V domácnosti so zvieratkami nie sú ničím výnimočným ani šmuhy z paciek a otlačky ňufákov štvornohých miláčikov. Poznáte to – mačka sediaca na parapete vám labkami na skle signalizuje, že chce ísť von, prípadne chytá vtáčiky za oknom; pes zase priloží vlhký ňufák na balkónové dvere zakaždým, keď vonku zbadá iného chlpáča. Takýchto šmúh na skle sa zbavíte prípravkom určeným na čistenie okien. Na leštenie skla použijete papierové obrúsky, ktoré na ňom nezanechajú chĺpky.

Foto: Michael Mroczek, Unsplash

Ako udržať poriadok v domácnosti s chlpatým zvieratkom?

  • Pokiaľ máte doma zvieratko s chlpmi, nešetrite na kvalitnom vysávači a zvyknite si na každodennú „vysávaciu“ rutinu.
  • Chlpy z koberca a gauča odstránite valčekom na chlpy s lepivým povrchom, čistiacimi valčekmi na opakované použitie alebo obyčajnou gumenou rukavicou.
  • Psíka aj mačku pravidelne vyčesávajte. Mačičky vám túto činnosť zjednodušia, keďže sú známe starostlivosťou o svoju srsť – trávia ňou až tretinu času.
  • Po každej prechádzke v exteriéri nezabúdajte na dôkladnú hygienu zvieraťa. Na zablatené labky majte v chodbičke vždy pripravený uterák.
  • Na umývanie podláh používajte parný čistič. Pri čistení parou sa vyhnete chemickým čistiacim prostriedkom, takže zvieratá s nimi neprídu do kontaktu.

Foto: Paul Hanaoka, Unsplash

Titulný obrázok: Matthew Henry, Unsplash

See more articles in this category domácnosť upratovanie čistota domáce zvieratko poriadok
Ďalšie články

Ako upratovať efektívne a zbaviť sa baktérií v domácnosti?

Harmonická domácnosť môže mať pre rôznych ľudí rôzne definície. Určite...

Zistiť viac

Čistenie zrkadiel dá občas zabrať

Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie...

Zistiť viac

Ako naučiť deti poriadku?

Udržať poriadok v domácnosti s malými deťmi je jednou z...

Zistiť viac

Infografika: Skladanie obrúskov na slávnostný stôl

Príležitostí na oslavu je počas roka vždy dosť. Slávime narodeniny,...

Zistiť viac