Ako naučiť deti poriadku?

Udržať poriadok v domácnosti s malými deťmi je jednou z najväčších výziev. A možno ešte väčšou je, spraviť ten poriadok v spolupráci s nimi. Do domácich prác môžete zapojiť aj najmenšie deti, samozrejme, v adekvátnej miere. Podľa psychológov tým vytvárate dobrý základ do budúcna a prispejete k ich osobnostnému rozvoju – takéto deti bývajú samostatnejšie, empatickejšie a sú lepšími tímovými hráčmi.

Pomáhanie pri upratovaní či varení neprináša len všeobecný úžitok v podobe čistej domácnosti, ale zároveň upevňuje vzťahy v rodine. Deti začlenené do rodinných rituálov upratovania nadobudnú pocit spolupatričnosti a tiež sa naučia, že život prináša aj povinnosti a určité úlohy. Nadobudnuté zručnosti sa im neskôr v budúcnosti určite hodia.

Upratovanie ako hra

S pomáhaním pri upratovaní môžu začať už najmenšie deti. Jednoročný drobec veľmi rýchlo pochopí, že hračky si potrebujú pospať vo svojom domčeku, alebo že topánky majú rady svoje obľúbené miesto v polici. Hlavne ak mu to podáte takouto hravou formou. Pri malých deťoch to bude skôr o opakovaní a napodobňovaní dospelých. Ak dieťa nespraví niečo podľa vašich predstáv, neupratujte po ňom znova a hlavne nie pred jeho očami! Môžete v ňom vyvolať frustráciu či ľahostajnosť a nadobudnutie pocitu, že vždy tu bude niekto iný, kto prácu spraví celú za neho alebo ju poriadne dokončí.

Choďte na to vedecky

V určitých prípadoch zaberá aj reverzná psychológia. Pre tých, ktorí tento pojem nepoznajú – je to obrátená psychológia. Niekoho zámerne podceníte, aby ste ho vyprovokovali v akcii, ktorú chcete dosiahnuť. Na deti funguje takmer okamžite. Použiť ju môžete napríklad aj týmto spôsobom – poviete dieťaťu, že neveríte, že určitú činnosť stihne v časovom limite. Napríklad upratať si všetky hračky za minútu. Dieťa sa bude usilovať zo všetkých síl, len aby dokázalo opak.

Peniaze za pomoc v domácnosti?

S touto otázkou sa stretávajú najmä rodičia školákov. To, či za pomoc v domácnosti dáte deťom vreckové, záleží len na vás, odborníci sa však zhodujú, že peniaze by nemali byť hlavnou motiváciou. Vysielate tým totiž nesprávne signály. Dieťa sa musí naučiť, že upratovanie patrí ku každodennému životu. Správnou formou odmeny je pochvala, prípadne ho nechajte dlhšie pozerať rozprávku, uvarte mu jedlo na želanie…

7 rád, ako naučiť malé dieťa poriadku

  • Choďte mu príkladom – dieťa by malo vidieť, ako si ukladáte oblečenie do skrine alebo odpratávate topánky. Vysvetlite mu, na čo sa používa vysávač, lopatka, metla…
  • Neupratujte pred dieťaťom veci, ktoré si už raz upratalo samo – dieťa to môže demotivovať. Ak nie ste spokojný s tým, ako si zložilo oblečenie alebo uložilo hračky, buď to neriešte alebo neopravujte pred ním.
  • Upratujte spolu – neočakávajte však pri tom, že malé dieťa zvládne toľko ako vy. V skutočnosti si neuvedomí, že ono odložilo len tri hračky a vy zvyšok.
  • Vyberte si správny čas – nenúťte dieťa upratovať, keď je unavené. Dajte si časovú rezervu na to, aby ste stihli hračky odložiť ešte pred tým, ako bude mrzuté z prichádzajúceho spánku.
  • Spravte z upratovania hru – vymyslite si rozprávku napríklad o pahltnom ujovi vysávači, ktorý má prázdne bruško a treba pred ním zachrániť všetky hračky.
  • Využite súťaživosť detí – ak máte viacej detí, spravte medzi nimi súťaž. Ten, kto získa za upratovanie najviac bodov, dostane odmenu v podobe dobroty alebo niečoho extra.
  • Nezabudnite na úsmev a pochvalu – podľa psychológov nemusia byť úlohy splnené dokonale, nemali by ste však zabúdať deti povzbudiť.
Pozrite si ďalšie články z tejto kategórie: domácnosť upratovanie tipy motivácia děti
Ďalšie články

Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom...

Zistiť viac

Ako upratovať efektívne a zbaviť sa baktérií v domácnosti?

Harmonická domácnosť môže mať pre rôznych ľudí rôzne definície. Určite...

Zistiť viac

Čistenie zrkadiel dá občas zabrať

Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie...

Zistiť viac

Infografika: Skladanie obrúskov na vianočný stôl

Vianoce sú obdobím, kedy sa domov mení na čarovné miesto...

Zistiť viac