Zaujímavé držiaky na servítky

Obrúsky nie sú len praktickým doplnkom stola, ale aj dekoračným. Rôzne farby a motívy dotvárajú atmosféru a vyberáme ich podľa príležitosti, na ktorú stôl prestierame. Každá poriadkumilovná gazdinka má však rada veci na svojom mieste, preto by sa nemalo zabúdať ani na držiaky na servítky. Tie môžu byť drevené i z kovu, mať podobu stojanov alebo zásobovačov. Vybrať si môžete nejaký zo širokej ponuky obchodov alebo je tu možnosť, že si nejaké zaujímavé vyrobíte sami. Zopár tipov na držiaky vám prináša aj tento článok.

Z histórie: Na stoloch vďaka Francúzom

Potreba existencie držiakov na servítky sa začala objavovať až po vynájdení papierových obrúskov, čo bolo okolo roku 1930. Počiatky stolovania, aké ho poznáme dnes, nám ukazujú, že ako držiaky na látkové servítky sa používali ozdobné krúžky. A bola to práve francúzska buržoázia, ktorá sa týmto objavom môže pýšiť. Pretože už v roku 1800 vedeli, čo na stole krásne vynikne.

Rodiny z majetných pomerov veľmi radi ukazovali svoje bohatstvo aj pri príležitosti prestierania. Okrem iného im na to slúžila aj práve taká drobnosť, akou boli krúžky na obrúsky. Najčastejšie boli vyrobené zo striebra, ale aj z dreva, dozdobené perlami, kosťou, porcelánom… Francúzi ich tak spopularizovali, že sa veľmi rýchlo stali súčasťou stolovania západného sveta.

Zdroj obr.: couleurnature.com/blogs/news/all-about-napkin-rings

Vyrobiť si ich viete aj doma

Najlepšie na krúžkoch na obrúsky je to, že sú jednoduché na výrobu. Každý so šikovnými rukami a troškou predstavivosti si ich môže vyrobiť sám. Vlastnoručne vyrobené držiaky majú navyše tú výhodu, že si ich viete dozdobiť presne podľa vášho vkusu a prispôsobiť ich dokonale k prestieraniu a konkrétnej udalosti. Ocitnúť sa tak na nich môžu napríklad iniciály mien nevesty a ženícha, prípadne ich postavičky, zvieratká, ozdôbky alebo aj kvietky.

Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, vyrobte si sami držiak na obrúsok z rozmarínu. Jeho prenikavá aróma navnadí chute vašich hostí na servírované jedlo. Potrebujete k tomu dlhšie vetvičky rozmarínu, rafiu (aranžérsky materiál na uväzovanie) alebo motúz a nožnice.

Rozmarín omotajte okolo obrúska a zviažte ho motúzom (rafiou). Pokiaľ pripravujete stôl so zasadacím poriadkom, prevlečte cez motúz aj menovku. Každý si tak nájde svoje voňavé miesto.

Zdroj obr.: thriftyfun.com/Making-Rosemary-Napkin-Rings.html

Tip pre vás:
Vyrobte si krúžky na obrúsky z rolky od kuchynských utierok. Ak potrebujete pevnejšie krúžky, rolky môžete nahradiť aj tubou od hliníkovej fólie na pečenie. Vystrihnite si krúžok požadovanej veľkosti, potrite z vonkajšej strany trochou lepidla a omotajte špagátikom či ozdobnou stuhou. Následne môžete na stuhou/špagátom obmotanú rolku nalepiť nejaký umelý kvet, farebné gombíky, sponu, jednoducho akúkoľvek ozdobu podľa uváženia. Jednoduchšie to už nemohlo byť, však?

Zdroj obr.: wikihow.com/Make-Napkin-Rings

Hravé, elegantné aj úsmevné

Obrúsky môžete ukladať sendvičovo, čiže horizontálne jeden na druhý, alebo vertikálne do stojana. Na internete nájdete mnoho držiakov, ktoré svojim dizajnom zohľadňujú rôzne interiérové štýly, sezónne udalosti, ako aj množstvo tipov na výrobu vlastných. Ak napríklad organizujete halloweensku párty, strašidelnú atmosféru môže podčiarknuť držiak z veľmi kreatívnej dielne Artori Design. Odporúčame k nemu určite červené servítky, keďže tak spolu budú tvoriť ilúziu tečúcej krvi.

Zdroj obr.: artoridesign.com/dripping-napkin-holder-white-by-artoridesign.html

Potrebujete zaujať alebo zabaviť detské publikum? Alebo si len oddýchnuť od svojich detí a manžela? Nažeňte ich spolu do obývačky, vysypte im na stôl lego a nech sa páči, môžu sa hrať.

Zdroj obr.: flickr.com/photos/lenore-m/3002182508

Pokiaľ hľadáte eleganciu, poslúžiť vám môže aj takáto mladá dáma. Tú totiž do servítok oblečiete. A to doslovne, keďže jej nimi vytvoríte krásnu sukňu.

Zdroj obr.: etsy.com

To, aký držiak na servítky bude nakoniec zdobiť vašu domácnosť, závisí od rôznych faktorov. Ak máte na stole málo priestoru, určite uprednostnite vertikálny stojan alebo položte na tanier spomínané krúžky so servítkami. Pokiaľ už máte na stole aj tak toho viac než dosť, využite to a zvoľte pekný dizajnový držiak na horizontálne umiestnenie obrúskov. V každom prípade vždy platí, že by mali byť vždy obrúsky poruke a v dostatočnom množstve, či už v držiaku, alebo bez neho.

See more articles in this category tipy inšpirácia servítky držiaky Stolovanie
Ďalšie články

Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov

Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...

Zistiť viac

Zatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode

Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...

Zistiť viac

Získajte z levandule to najlepšie

Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....

Zistiť viac

Hygiena rúk: Ako si ich správne umývať a čím utierať?

V októbri si pripomíname Svetový deň umývania rúk. Takáto hygiena...

Zistiť viac