Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

Príchod nového roka spôsobuje v nejednej domácnosti chuť upratovať a nanovo organizovať. Organizácia vášho bytu či domu má pozitívny vplyv aj na vaše psychické zdravie. Pretože keď sa neporiadok vymkne spod kontroly, tak sa môžete cítiť nesvoji, preťažení a dokonca „stratení“ vo svojom byte. Chcete si zorganizovať domácnosť? Osvojte si pár návykov, ktoré vám získajú čas, ktorý môžete využiť pre svoju rodinu alebo sebarozvoj. 

Mať organizovanú domácnosť nie je vôbec ťažké. Skúste začať našimi bodmi:  

1. Vytrieďte nepotrebné veci a dajte im druhú šancu

Určite sa aj u vás doma nájde veľa vecí, ktoré už nepotrebujete a niekomu druhému môžu urobiť radosť. Prečítané knižky môžete darovať ďalej alebo ich predať a kúpiť si nové. Alebo ich môžete vložiť do knižnej búdky a vybrať si z nej inú, ktorá sa vám zapáčila. Čo sa týka oblečenia, môžete si ho vymieňať s kamoškami, skočiť do second handu, zapojiť sa do swapu, bazára, upcyklovať alebo oblečenie darovať na charitu. Pri upratovaní a triedení domácnosti určite nájdete rôzne veci od starých kvetináčov cez nepotrebné rámy alebo škatule. Čo tak si z nich vyrobiť niečo úplne iné?  

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

2. Všetko by malo mať svoje miesto

Po vytriedení nepotrebných vecí zvážte, či patria tam, kde sa momentálne nachádzajú a či pre ne neexistuje lepšie a možno aj rozumnejšie miesto. Práve tento bod vám môže pomôcť docieliť, aby bola vaša domácnosť efektívne zorganizovaná. Snažte sa, aby každá vec mala svoj „domov” a po použití ju dajte späť. 

3. Veci si označte

Keď ste sa už pustili do veľkého novoročného organizovania, tak by bola škoda, ak by ste si veci neoznačili. Škatule a nádoby si označte štítkami. Pomôže vám to v prehľadnosti a každodennom používaní. Aby ste našli rýchlo, čo potrebujete. 

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

4. Organizujte postupne

Neočakávajte, že za jeden deň si zorganizujete celú domácnosť. Efektívna organizácia potrebuje čas. Preto je najlepšie zamerať sa na jednu miestnosť a premyslieť ju do najmenších detailov. Je to dlhý proces postupného triedenia a usporiadania vecí, ale uvidíte, že na konci tejto cesty sa vám vo vašej domácnosti bude žiť oveľa lepšie. Dokonca aj autorke knihy Organizovaná domácnosť Silvii Škultéty trvalo, podľa jej slov, skoro dva roky, kým si našla v celom dome a jednotlivých miestnostiach svoj systém. Ak vás zaujíma viac, prečítajte si náš článok

Ako si efektívne upratať a zorganizovať domácnosť?

5. Udržujte poriadok a organizáciu

Posledný a zároveň najdôležitejší bod je, že všetko, čo utriedite, sa snažte udržiavať v poriadku. Keď sa vám to podarí, budete mať viac času, miesta a menej stresu. Aj samotná Silvia Škultéty tvrdí, že ona v podstate iba udržuje poriadok, neupratuje. Rozlišuje tieto dva pojmy a tvrdí, že sú to dve úplne odlišné veci. Aj keď u nich doma deti rozhádžu, tak tie základné veci majú svoje miesto, na ktoré ich vracajú. Vďaka udržiavaniu poriadku a organizácii má viac času, ktorý venuje deťom, cestovaniu a práci. 

Dobre zorganizovaná domácnosť je kľúčová pre efektívnejší život. Vždy viete, kde čo hľadať, ale aj kam to vrátiť späť. Takýmto štýlom sa vyhnete nervom a stresu. Zo zorganizovanej domácnosti si vytvoríte životný štýl a vždy budete mať vo veciach prehľad.

 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť
See more articles in this category domácnosť poriadok udržateľnosť
Ďalšie články

Tipy na stanovenie work-life balance a predídeniu vyhoreniu v práci

V dnešnom rýchlom a mimoriadne digitálne prepojenom svete sa hranice...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť obal na knihu? – video

Hurá, začína dovolenkové obdobie, na ktoré sme sa tak dlho...

Zistiť viac

6 tipov na letné víkendové aktivity

Letné víkendy ponúkajú ideálnu príležitosť na vyhrievanie sa v teplom...

Zistiť viac