8 dizajnov kuchyne – ktorý je vám blízky?

Moderná kuchyňa už nie je len miestnosťou na varenie, do ktorej sa zatvoríme a z ktorej vyjdeme, až keď je jedlo hotové. Otvorené dispozície z kuchyne robia priestor pre celú rodinu aj miesto pre pozvaných hostí. Ktorý z nasledujúcich ôsmich dizajnov je vášmu srdcu najbližší?

Vidiecky štýl

Vidiecky štýl v kuchyni je prakticky nesmrteľný a nepatrí len na chalupy. Hlavné slovo tu majú prírodné materiály – hlavne masívne drevo. Jeho lacnejšou alternatívou sú fóliované dvierka s drevodekormi či patinou, ktorá napodobňuje proces starnutia a je na nerozoznanie od skutočných drevín. Rustikálne dekory často dopĺňa ozdobné frézovanie dvierok a množstvo doplnkov v podobe porcelánového riadu a rodinných artefaktov ako staré mlynčeky a štýlové koreničky po babičke. Vo vidieckej kuchyni nechýba zrekonštruovaný príborník, veľký dubový stôl a tradičný keramický obklad medzi horným a dolným radom kuchynských skriniek.

Zdroj: House of Fraser

Industriálny štýl

Industriálny štýl je inšpirovaný dizajnom loftov zo 60. rokov minulého storočia, ktoré vznikali ako prestavby nevyužívaných priemyselných objektov predovšetkým v New Yorku. Kuchyňa v industriálnom štýle kombinuje chladnosť robustných oceľových konštrukcií a rámov s teplým drevom a antikorovými detailmi. Kovy mávajú najmä čiernu farbu, povrchy sú matné a pôsobia zámerne opotrebovane. V takejto kuchyni sa nemusíme báť ani betónových stien, prípadne betónovej stierky namiesto klasickej zásteny kuchynskej linky. Industriálny výraz podporia zámerne odhalené konštrukčné a inštalačné prvky, napríklad aj priznané potrubie od odsávača pár.

Zdroj: imged.me

Minimalistický štýl

V interiéroch sa dnes často využíva riešenie, keď kuchynský nábytok pozvoľna prechádza do obývacieho. V tomto prípade je dôležité zladiť materiály na oboch častiach. Najlepšie opticky vyniknú v neutrálnych farbách a pri minimalistickom bezúchytkovom riešení otvárania dvierok. Postarajú sa o to rôzne push systémy alebo elektricky poháňané servo systémy. K čistým minimalistickým kuchyniam patria aj zabudované spotrebiče, ktoré sa dnes dajú zohnať dokonca bez rukovätí, takže dokonalo splynú s líniou kuchynských dvierok. Rovnako odsávače pár dokážu po vypnutí doslova zmiznúť pod povrchom nábytku a nerušia pri ucelenom pohľade na priestor.

Zdroj: Urban Front

Retro štýl

Retro kuchyňa neznamená, že je stará. Ide skôr o hravý návrat do minulosti pre tých, ktorí si zakladajú na osvedčenom dizajne a funkčnosti. V našich končinách sa pojem retro spája s obdobím 50. – 70. rokov minulého storočia. Tento dizajnový štýl charakterizujú živé farby, keramické obklady s výraznými vzormi a tak isto rôzne farebné retro doplnky ako nádoby na potraviny a plagáty. Štýlové a typicky oblé spotrebiče a kuchynskí pomocníci z vintage edícií súčasných značiek sa stanú dekoratívnymi prvkami kuchyne, takže ich nemusíte schovávať do skriniek.

Zdroj: Dulux

Hi-Tech štýl

Budúcnosť patrí hi-tech kuchyniam, prepojeniu spotrebičov a ich vzájomnej komunikácii. Vedeli ste, že už dnes dokáže varná doska komunikovať s odsávačom pár prostredníctvom WiFi? Digestor sa zapne sám v prípade, že začnete používať varnú dosku. Vďaka aplikáciám v telefóne prepojenými so spotrebičmi si viete spustiť umývačku riadu, aj keď práve obedujete v reštaurácii a pomocou kamery v chladničke skontrolujete na diaľku jej obsah. Digestorom zasa nechýba držiak na mobil či tablet a USB port na ich nabíjanie. K hi-tech kuchyni patrí uhladený dizajn, nezničiteľná pracovná doska z umelého kameňa a detaily z materiálov ako oceľ, hliník a antikoro.

Zdroj: Miele

Mestský štýl

Urbánny štýl obľubujú najmä mladí, kľúčom k nemu je zmes textúr a vintage kúskov s moderným charakterom. V kuchyni v mestskom štýle nechýbajú otvorené police namiesto horných skriniek a trendové materiály ako mosadz, meď či absolútny hit terazzo (cement miešaný s mramorom, žulou alebo sklenenou drvinou). Hipsteri sa neboja ani tmavých farieb, skriniek vysokých až po strop a keďže svoj domov radi premieňajú na mestskú džungľu, vďačnou dekoráciou priestoru sa stanú kvety a zeleň vo všetkých podobách.

Zdroj: House Doctor

Škandinávsky štýl

Interiér v severskom štýle je vďaka svojej jednoduchosti v našich končinách veľmi populárny. V takejto kuchyni vytvárajú domácu atmosféru drevené textúry v kombinácii s bielou farbou na odľahčenie. Aj keď majú Škandinávci radi bielu, pretože túžia získať čo najviac svetla, ich kuchynské linky môžu mať farby od krémovej po rôzne odtiene šedej a sivomodrej. Nechýbajú tu výrazné doplnky v podobe drevených lopárov, textílií a kožušín na jedálenských stoličkách, kvalitného riadu, príborov a dizajnových svietidiel. Tajným receptom Severanov je hygge (pohodlie a útulnosť), ktoré prináša to pravé teplo domova.

Zdroj: Ikea

Moderný štýl

Moderná kuchyňa roku 2019 kladie dôraz na modulárne zostavy a ušľachtilé materiály, medzi nimi aj mramor. Po tom, ako posledné roky kraľovali na výstavách nábytku biele lesklé kuchyne, prichádza doba, ktorá dáva vyniknúť tmavým odtieňom a matnej povrchovej úprave. Podľa milánskeho veľtrhu Eurocucina, ktorý každé dva roky doprevádza medzinárodný veľtrh nábytku Salone del Mobile, sa farebná paleta pohybuje od teplej šedej po tmavo hnedú. Centrom priestoru je obrovský kuchynský ostrov s varnou plochou a umývacím centrom. Namiesto klasického digestora so spodným odťahom dizajnéri odporúčajú ostrovčekové odsávače pár, ktoré slúžia aj ako odkladacie police.

Zdroj: Saverio Lombardi Vallauri/Salone del Mobile

See more articles in this category kuchyňa domácnosť inšpirácia štýl dizajn
Ďalšie články

Život s domácimi zvieratami. Ako dbať o poriadok?

Existuje mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú, že život s domácim zvieraťom...

Zistiť viac

Ako upratovať efektívne a zbaviť sa baktérií v domácnosti?

Harmonická domácnosť môže mať pre rôznych ľudí rôzne definície. Určite...

Zistiť viac

Čistenie zrkadiel dá občas zabrať

Každý vie, že jeho rozbitie prináša sedem rokov nešťastia. Nie...

Zistiť viac

Infografika: Skladanie obrúskov na slávnostný stôl

Príležitostí na oslavu je počas roka vždy dosť. Slávime narodeniny,...

Zistiť viac