Čo by ste pre seba mali robiť v zimných mesiacoch?

Opäť je tu obdobie, keď sú dni kratšie, sychravejšie a chladnejšie. Zmena počasia môže u senzitívnejších ľudí spôsobiť nadmernú únavu aj stratu energie. Čo by ste mali robiť pre svoje telo, aby ste sa vyhli sezónnym chorobám a všetkému, čo so sebou prináša zimné obdobie? V našom článku sme zozbierali pár tipov, na ktoré možno občas všetci zabúdame, tak si ich poďme spoločne pripomenúť.  

1. Nezabúdajte na vitamín D

Počas sychravých a chladnejších dní by ste nemali zabúdať na vitamíny, pretože časté výkyvy počasia spôsobujú zníženú imunitu a zvýšenú chorobnosť. Naše telo potrebuje v zimných mesiacoch najviac z celého roka prísun vitamínu D. Slnečných lúčov je čoraz menej a sú to práve ony, ktoré produkujú sérotonín – hormón šťastia. Keďže máme viac daždivých dní, tak sa nám tvorí aj menej vitamínu D, čo vedie k zlej nálade a depresii. Preto nesmiete zabúdať na jeho dopĺňanie vo forme vitamínových tabliet alebo ho nájdete napríklad v rybách, vajciach, mäse či mliečnych výrobkoch.  

2. Neprestávajte športovať

Šport a fyzická aktivita sú veľmi prospešné pre zdravie, a to najmä v zimných mesiacoch. A teraz nemyslíme len to fyzické ja, keď spaľujete kalórie a prekrvujete organizmus. Šport pomáha k celkovej duševnej rovnováhe a k šťastiu. Ak ste preto zvyknutí behávať alebo športovať počas letných mesiacov, neprestávajte ani v zime. Behom alebo športom vonku si zvyšujete odolnosť, otužujete a strávite určitý čas vonku na čerstvom vzduchu. Udržujete si tak váš imunitný systém v pohotovosti. Behajte, športujte, ale odporúčame radšej pomalšie vytrvalostné behy ako intenzívne šprinty. A keby aj nastal deň, keď by ste sa necítili na to ísť von do zimy, tak existujú aj iné alternatívy. Striedajte behanie vonku s bežiacim pásom. 

3. Stravujte sa zdravo a pestro 

Strava vplýva na celý náš organizmus. Pokiaľ ju máte pestrú a zdravú, tak vám podporuje celý imunitný systém. Samozrejme, nemáte sa zdravo stravovať len v zime, ale po celý rok. No najmä počas zimných mesiacov sa môže stať rýchly výkyv a za nezdravú stravu vás telo potrestá chorobou, pretože je náchylnejšie. Mali by ste sa stravovať v menších množstvách a častejšie. Odporúča sa 5× denne, pričom by ste mali jesť veľa zeleniny a ovocia. Veľmi dobré sú aj ryby, chudé mäso a ovsené vločky, ktoré podporujú trávenie. 

4. Urobte si čas pre seba

Prečo je dôležité mať čas sama pre seba? Pretože si ho zaslúžite. Zájdite si na masáž, do wellnessu na meditáciu alebo si len po náročnom dni doprajte bublinkový kúpeľ. Uvoľníte sa z psychického, ale aj fyzického napätia. A taká sauna alebo horúci kúpeľ vám počas studených mesiacov padne vhod. 

5. Nezabúdajte na svoje záľuby

V jesenných a zimných mesiacoch sme vraj menej šťastní. Využite tento čas na niečo, čo máte skutočne radi. Možno ste v letných mesiacoch prestali maľovať, hrať na hudobnom nástroji alebo ste odložili bokom rozčítanú knihu. Teraz je čas vrátiť sa k tomu. Ak chcete začať opäť pravidelne čítať, ale neviete, ako si vytvoriť návyk, prečítajte si naše tipy. Jednoducho robte to, čo vás robí šťastnými. 

Odber noviniek

Zanechajte svoj e-mail a odoberajte naše novinky

Zadajte platný e-mail
Pred odoslaním musíte súhlasiť

6. Pite horúce nápoje

Mali by ste piť nielen dostatok vody, ale aj dostatok nápojov, ktoré vás zahrejú. Vhodné sú rôzne druhy bylinkových čajov či čerstvé džúsy. Treba však dať pozor, aby neboli vychladené, ale izbovej teploty.

 

Veríme, že sa aj vďaka našim tipom vyhnete sezónnym chorobám, únave a užijete si dni naplno s dobrou náladou. 

See more articles in this category tipy starostlivosť zima
Ďalšie články

Ako na zosúladenie pracovného, školského rozvrhu a krúžkov? Tu sú naše tipy

S príchodom nového školského roka prichádzajú aj výzvy, ktoré rodičia...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť zvieratká z toaletnej rolky? – video

Neviete, čo robiť s deťmi v tomto jesennom počasí? Čo...

Zistiť viac

Ako si vyrobiť kľúčenku s menom? – video

Hurá, škola volá! Čo tak si s deťmi vytvoriť praktickú...

Zistiť viac