Servítková technika: Vianočné ozdoby

Ak vás nechávajú každoročné trendy v ozdobovaní vianočného stromčeka aj interiéru chladnými a chcete ísť vlastnou cestou, nie je nič jednoduchšie, ako si vyrobiť vianočné ozdoby podľa vlastného vkusu. Jednou z obľúbených techník je dekupáž, ktorou sa dá zdobiť prakticky čokoľvek. Vďaka servítkovej technike si môžete ozdobiť napríklad vianočné gule z polystyrénu, ktoré zaručene na inom stromčeku nenájdete.

Budete potrebovať:

  • polystyrénový polotovar (gule),
  • servítky s vianočnými motívmi,
  • lepidlo na dekupáž a lak v jednom (dostať kúpiť aj oddelene),
  • plochý štetec,
  • akrylovú farbu,
  • špajdle,
  • hubku alebo tupovací štetec,
  • stužku alebo špagát
  • ozdobné špendlíky (s guľatou hlavičkou).

Pracovný postup

Pre uľahčenie práce si najprv napichnite polystyrénovú guľu na špajdľu. Vyberte si servítku s motívom, ktorý sa vám páči, a oddeľte jednotlivé vrstvy obrúska, až vám zostane len posledná najtenšia so vzorom. Nožnice v tomto prípade nebudete potrebovať – servítku opatrne natrhajte na drobné kúsky.

Namočte štetec do lepidla na dekupáž a tlakom prilepujte kúsky servítky tak, aby bola pokrytá celá plocha vianočnej ozdoby (prípadne tak, ako sa vám to páči).

Ako prvý vzor sme si vybrali geometrické trojuholníky v zlato-ružovej kombinácii, ktoré sme náhodne naliepali na guľu. Vznikla tak chic vianočná ozdoba v príjemných teplých farbách.

Vianočná červená

K Vianociam patrí neodmysliteľne aj červená farba, preto našou druhou voľbou bola krásna papierová servítka s výrazným bielo-červeným vzorom. Opäť sme zopakovali predchádzajúci postup, znova sme vynechali nožničky a servítku len jemne natrhali tak, aby sme zachovali celistvý hlavný motív.

Špajdľa uľahčí manipuláciu s polystyrénovou guľou a po dokončení práce na nej môžete nechať guľu vyschnúť vo zvislej polohe, čím zabránite poškodeniu nalepenej časti servítky.

Kombinovaná s farbou

Nakoniec sme si vybrali servítky s motívom zlatých vianočných vločiek na bledom podklade. Vločku sme opäť opatrne odtrhli a lepidlom na dekupáž prilepili z jednej strany do stredu vianočnej ozdoby.

Zo zadnej strany a okolo nalepeného motívu sme guľu namaľovali výraznou zelenou farbou.

Na takomto polystyrénovom podklade je vhodné použiť tupovací štetec, aby nebolo vidno ťahy obyčajného štetca. Ak ho nemáte doma, namiesto neho môžete použiť aj obyčajnú hubku na riad, ktorá sa nachádza v každej domácnosti. Odstrihnete z nej kúsok a naneste naň akrylovú farbu. Nakoniec po vyschnutí guľu ešte zafixujte lakom na dekupáž. Ak sa namiesto akrylových farieb rozhodnete použiť obyčajné tempery, finálny krok s lakom už vynechajte. Farbu by vám len rozmazal a zničil výsledný efekt.

Posledný krok

Hotové nalakované a vyschnuté vianočné ozdoby potrebujú ešte špagátik na zavesenie. Využite naň dierku, ktorá zostala po vybratí špajdle.

My sme sa rozhodli pre saténovú stužku a jutové vlákno, použiť môžete aj bavlnený špagát. Nastrihajte ich na potrebnú dĺžku a pomocou špendlíka s ozdobnou hlavičkou zapichnite do polystyrénovej gule. Ozdoby tak budete môcť zavesiť na stromček.

Ďalšie články

Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov

Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...

Zistiť viac

Zatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode

Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...

Zistiť viac

Získajte z levandule to najlepšie

Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....

Zistiť viac

Inšpirujte sa štýlmi prestierania na záhradnú párty

Kto by nemiloval záhradnú párty či grilovanie? Leto je ako...

Zistiť viac