Znovuobjavovanie folklóru

Folklórne dedičstvo je nevyčerpateľnou studnicou nápadov. Folklórne námety si našli svoje miesto v mnohých domácnostiach, a to nielen ako módny trend v šatníku. Kde všade sa s nimi môžeme stretnúť?

Ak by sme chceli cudzincovi ukázať niečo typicky slovenské, asi by si väčšina z nás vybrala folklór. Môžeme ho definovať ako súbor kultúrnych dejov, ktoré okrem tanca a hudby zahŕňajú aj príslovia, porekadlá, tradičné remeslá a slávnosti. Folklór je vnímaný ako súčasť nášho nehmotného dedičstva, pričom rôzne oblasti krajiny majú svoje vlastné piesne, tance, zvyky, architektúru aj kroje.

Inšpirácia ornamentmi a výšivkou v móde

Inšpirácia folklórom sa prelína naprieč rôznymi odvetviami. Folklórne motívy, ich úžasné farby a vzory, sú dnes obľúbené najmä v šatníku. Potvrdzuje to aj módny editoriál v japonskej verzii módneho časopisu Vogue, v ktorom skombinovali tradičné slovenské kroje so súčasnými kúskami. To všetko s jedinečnými ornamentmi čičmianskych dreveníc v pozadí. Slovenská výšivka je niečo, na čo môžu výrobcovia v módnom biznise bez obáv vsadiť aj v dnešnej dobe.

Šaty inšpirované folklórom z dielne slovenskej módnej návrhárky Jaroslavy Wurll Kocanovej (zdroj: www.facebook.com/jarka.kocanova/photos)

Záujem kupujúcich dokazuje, že tradičná ornamentika ľudových výšiviek nepatrí len do etnografického múzea. Obľúbené sú motívy kvetov, vtáčikov, ornamentov, ale aj charakteristické čičmianske vzory. Nájdeme ich na teniskách, šatách, mikinách s motívom kohútika jarabého či na rôznych doplnkoch od kabeliek, cez šperky až po motýliky. Takmer každá dedina mala kedysi iný druh výšivky, takže množstvo námetov je obrovské.

Folklór v interiéri

Starý kredenc, hlinený riad, vyšívané obrusy, háčkované dečky, folklórne motívy na  kachliciach, cibuľa a cesnak zvinuté do venca, zväzok byliniek sušiaci sa nad pecou – aj vám sa vybavila rozprávková atmosféra starej chalúpky? Vidiecky štýl v interiéri môžu kreatívne duše doplniť dekupážou obrúskami, maľovaním na starú truhlicu či smaltované hrnčeky. Rustikálnosť a návrat k jedlám starých mám je zároveň trendom aj v kuchyni.

Zachované tradície

Aj keď folkloristi neradi počujú o tom, že folklór je momentálne trendom, úspech televíznych relácií „Zem spieva“ či „Remeslo má zlaté dno“ toto tvrdenie len potvrdzujú. Jedna časť folklóru sa dostáva bližšie k ľuďom prostredníctvom médií, ďalšia je akousi prirodzenou súčasťou našich životov. A to vo forme tradícií, ktoré mali prenášať overené pravdy a hodnoty. Udržiavanie týchto tradícií je v našich životoch dodnes prítomné počas Veľkej noci, Vianoc, alebo sú spojené s narodením človeka, svadbou či dokonca úmrtím. Naši starí rodičia sa na Veľký piatok umývali v potoku, veľkonočná oblievačka a šibačka mali zaručiť krásu a zdravie, na Štedrý deň držali pôst a pri večeri rozkrajovali jabĺčko, aby vedeli, či sa budú tešiť z dlhého zdravia.

Niektoré ľudové zvyky v minulosti vznikali zo strachu z neznámeho a z neschopnosti vysvetliť prírodné javy. Aj keď čas mýtov a povier už zrejme definitívne skončil, dodnes sa nám zachovalo množstvo prísloví a porekadiel, ktoré sú stále aktuálne. Na základe dlhodobého pozorovania počasia nám naši predkovia zanechali aj rôzne pranostiky. S deťmi sa zase spájajú uspávanky a riekanky.

Zdá sa, že folklór má svoje pevné miesto v našich životoch. Jeho silný presah do oblastí ako súčasná hudba, ba dokonca aj dizajn, návrat k tradičným remeslám a technikám, ako aj dodržiavanie zvykov a tradícií sú zárukou toho, že slovenský folklór zachováme aj pre ďalšie generácie.

See more articles in this category diy inšpirácia folklór
Ďalšie články

Vytvorte si luxusnú výzdobu z papierových obrúskov

Sviatočné obdobie sa pomaly vkráda do našich domácností. Atmosféra silnie...

Zistiť viac

Zatočte s vírusmi: Ochrancov imunity hľadajte v prírode

Jeseň sa tento rok veľmi netrpezlivo prihlásila o slovo. Leto...

Zistiť viac

Získajte z levandule to najlepšie

Posledné roky zaznamenávame akýsi návrat k poctivým plodinám a výrobkom....

Zistiť viac

Už ste si čistili svojpomocne šperky?

Šperkami sa ľudia už od nepamäti skrášľujú a je úplne...

Zistiť viac